O bozích

Tuto píseň jsem napsala v Máchově kraji. Vypráví o 4 bozích, archetypech, které jsou spojeny s krajinou nebo uměním.

 

Zelený – odkazuje na Zeleného muže, Greenmana, Cernuna, boha divoké a nezkrocené krajiny. Božstvo, které naši předkové oslavovali jako božstvo plodnosti, přírody, sexu a úrody. Je to také pán a strážce lesní zvěře a stará se správný chod lesa a přírody.

 

Obdobou tohoto mužského prvku může být Matka Země. Archetyp matky, která se postará o své děti, pouze když to potřebují. Milující ale u zdrcující příroda a její nezkrotná síla.

 

Dalším bohem v písni je Lugus, letní bojovník. Keltské božstvo Lugus, je hrdina, někdy spojován se sluncem a považován za sluneční božstvo. Jeho hlavní silou je však síla a boj. Je to ten, který posvítí svým světlem a zářícím kopím, když neumíme najít světlo a všude okolo je tma. Je silným mužským prvkem.

Dále zpívám o Brigit a zmiňuji, že s ohněm a vodou s ní jdou ženy k cíli. Je keltskou bohyní umění, spojována právě s tvůrčím ohněm a zároveň se studánkami. Její obdobou je křesťanská sv. Brigit. Je bohyní chránící ženy, zejména v období těhotenství, dále je patronkou všech řemeslníků a v neposlední řadě i bohyní ohnivé vášně.

 


 

Taliesi písně
České čanty
MÉ PROJEKTY