Píseň pro Brigit a její příběh

Byl to jeden z těch temných večer, který jsem trávila sama na bytě. Blížil se můj první Bardský víkend, kde bývá zvykem, aby každý něco předvedl. Tenkrát jsem netušila, že bohyně Brigit se mnou bude jednoho dne tak spřízněna jako nyní, a přesto jsem ji pozvala do své první písně.

Ve své mysli jsem uviděla temné zlověstné hory s ostrými a špičatými skalami. V nich se začal odehrávat příběh jednoho malého opuštěného mláděte. Jak už to tak bývá, než přijde bohyně Brigit a s ní  první náznaky jara, přetrvává v krajině krutá zima. Ta s sebou může nést i kruté osudy. Orlímu mláděti přes zimu umírají rodiče a jejich poslední pera plují po chladivé řece. Je to i období temna naší duše, kdy naši předkové mohli přes zimu mnohé ztratit.

Poté začíná na Orlí hory pomalu svítit slunce. Poznávají to hlavně vlci, kteří běží s jeho paprsky a vítají svým během jaro. Bohyně Brigit, též známá jako Brigantí, Bríd, Brigantia přichází. Brigit je bohyní posvátného ohně a vody, patronka studánek i strážkyně vnitřního ohně. Není jen mladou bohyní pannou, která se po zimě rodí ze stařeny. Je i bohyní vášnivou a smyslnou, která ráda svádí. Má mnoho vlastností a rovin působení od pomoci řemeslníkům až po souznění s mateřstvím. S jejím příchodem rozkvétá příroda, zlehka nás uvádí do nového sněhem a chladem vyčištěného období. Náš příběh končí a ani orlí mládě nezůstává samo.

Tenkrát se na Bardském večeru i přes všechnu mou nervozitu líbila. A to mě inspirovalo začít psát další písně.

 

 

 

 

Taliesi písně
České čanty
MÉ PROJEKTY