Taliesi o pohanské hudbě

Pohanská hudba se zdá být hudba jako každá jiná – může se jednat o folk, o rock, o alternativní hudbu. Jediné v čem se liší je zaprvé obsah a zadruhé zapojení některých typických nástrojů. Pohanské písně jsou zaměřeny na staré báje a pověsti, na naše předky a jejich odkaz, na oslavu bohů (které vnímám jako archetypy), dále na přírodu a přírodní bytosti a v neposlední řadě na fantasy scénu.

 

Co se týče nástrojů pohanská hudba má ráda nástroje jako je digeridoo, různé starší druhy fléten, okariny, mandolíny, kytary laděné do keltského ladění, perkuse místo klasických bicích apod.

 

Já skládám své písně v harmonii se svým příběhem. Píšu o tom, co zrovna prožívám. Například píseň Srna, kterou budeme v dubnu zveřejňovat vznikla jako reakce na jednu nepříjemnou podívanou, kdy jsme se stali svědky smrti zvířete. Napsala jsem proto píseň o tom, jaký je pravý význam lovu a jak se má s duší i tělem zvířete zacházet. Dále píšu písně, které mají povzbudit jako například Fénix, kterého jsem napsala při svém přechodu na podnikání. To, že je téma autentické a svým autorem hluboko prožité je ten základní předpoklad k tomu, aby píseň byla čistá a silná. Mé písně se točí okolo přírodních témat a tématu hodnot člověka. Při skládání se procházím přírodou a své slova si zaznamenávám. Píseň dotvářím až poté. Zajímavé je, že nikdy nejde píseň násilně vyvolat, vždy přichází sama, když je její čas.

Mezi mé inspirátory patří především pagan folková kapela Omnia, jejíž hudba je živá a taneční, stejně tak jako kapela Faun. Dále mě inspiruje například křesťansky založená kapela Mumford&Sons nebo česká kapela Jelen. Skvělou pohanskou kapelou je i Wardruna.

Mezi další pohanské umělce, které uznávám patří Tomáš Kočko a orchestr a kapela Druga. Ostatní kapely jako Asonance nebo kapely hrající irskou hudbu už pro mě například do pohanské scény zas tak nezapadají, jelikož se soustředí více na historii nebo všeobecné příběhy země. V pohanské hudbě je důležitý prožitek a autenticita jejího nositele a autora. Teprve když slyším, jak například Steve Harten z Omnie zpívá „jsem šaman“ a zpívá o své lásce k přírodě a myslí to vážně, pak to cítím také.

 

 

Taliesi písně
České čanty
MÉ PROJEKTY